Τα 37 του χρόνια κλείνει το Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας

—του Γιάννη Ζουμπουλάκη—

Διακόσιες τέσσερις συνολικά ταινίες θα προβληθούν σε όλα τα προγράμματα και τις προφεστιβαλικές εκδηλώσεις του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας που εφέτος γίνεται 37 ετών και θα διεξαχθεί από τις 15 έως τις 20 Σεπτεμβρίου 2014 (γιορτάζει επίσης την συμπλήρωση 20 χρόνων από την θέσπιση του διεθνούς τμήματος).

Σε ότι αφορά  το ελληνικό διαγωνιστικό τμήμα επιλέχθηκαν 38 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία του φεστιβάλ (η επιλογή έγινε μέσα από 165 αιτήσεις). Ανάμεσά τους εκτός από τις ταινίες μυθοπλασίας θα βρούμε επίσης ντοκιμαντέρ και κινούμενα σχέδια (δείτε λίστα των 38 ταινιών στο τέλος του κειμένου).

Από ελληνικής και κυπριακής πλευράς, οι ταινίες του Εθνικού Διαγωνιστικού που συμμετέχουν και στο 20ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας είναι οι “Noir Project” του Γρηγόρη Βαρδαρινού (Ελλάδα), “Τρεις αυγουλιέρες παραλίγο τέσσερις” του Κωνσταντίνου Σαμαρά (Ελλάδα), “Massai” του Χάρη Λαγκούση(Ελλάδα), “The Immortaliser” του Μάριου Πιπερίδη (Κύπρος).

Στο διεθνές πρόγραμμα του φεστιβάλ  θα προβληθούν 58 ταινίες από 47 χώρες  και ένα από τα ονόματα που ξεχωρίζουν είναι του Τζέιμς Μακ Τιγκ, σκηνοθέτη της  ταινίας «V for Vendetta», ο οποίος θα παρουσιάσει την μικρού μήκους του «Caserta Palace Dream». Στη Δράμα θα βρεθούν επίσης ο σκοπιανός Μίλτσο Μαντσέφσκιγια την μικρού μήκους του, «Thursday» αλλά και ο Ζαν Κλοντ Ροζέκ με τη νέα του «μικρή» «The house of dust». Ο Ροζέκ έχει διεκδικήσει Οσκαρ καλύτερης ταινίας μικρού μήκους με το «Monster sacre» (2010).

Πέρα από τα διαγωνιστικά τμήματα στο πρόγραμμά του Φεστιβάλ εντάσσονται αρκετές ακόμα εκδηλώσεις αλλά και αφιερώματα όπως ένα ειδικό πρόγραμμα με τις υποψήφιες ταινίες για τα βραβεία της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2013 (EFA), ένα μεγάλο αφιέρωμα στην πολωνέζικη μικρού μήκους, κινηματογραφικά εργαστήρια για παιδιά και εκπαιδευτικούς, προβολές και εργαστήριο ραδιοφώνου για παιδιά, εργαστήριο Animation (Μοντάζ) για εκπαιδευτικούς κ.α.

Στην  τελετή έναρξης  θα τιμηθούν με μικρά αφιερώματα στο έργο τους τρείς σημαντικοί δημιουργοί του ελληνικού κινηματογράφου που θα είναι παρόντες στη Δράμα: ο Νίκος Παναγιωτόπουλος, ο Γιώργος Τσεμπερόπουλος (που είναι επίσης πρόεδρος της εφετινής κριτικής επιτροπής) και ο Τάσος Ψαρράς.

Τέλος στα αίθρια Λογοτεχνικά Μεσημέρια, σε παρουσίαση και επιμέλεια του συγγραφέα-δημοσιογράφου Παύλου Μεθενίτη, καλεσμένοι εφέτος είναι οι Ιωάννα Καρυστιάνη, Γιάννης Ξανθούλης, Θεμιστοκλής Πάνου, Mαρία Σκιαδαρέση, Παύλος Κάγιος, Δημήτρης Χαρίτος, Νίκος Ζωιόπουλος και Βασίλης Κεσίσογλου. Επίσης, ένας άλλος συγγραφέας που εφέτος εμφανίζεται σε ρόλο σκηνοθέτη είναι ο ιρλανδός σεναριογράφος ταινιών όπως οι «Α Βοy», «Intermission» και «Broken», Μάιλς Ο’ Ρόου.

thumbnail

Οι σκηνοθέτες και οι ταινίες του ελληνικού τμήματος είναι:

Αποστολάκης Ευάγγελος Αλέξανδρος     THE GUILABLE KISS OF MR.      PATOKOS      5’

Βακάλης Νάσος          ΔΕΙΠΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ 10’

Βαρδαρινός Γρηγόρης THE NOIR PROJECT          26’

Γεωργιάδης Μιχάλης   ΟΜΙΚΡΟΝ ΘΕΤΙΚΟ    12’

Γεωργόπουλος Λάμπρος       ΠΕΡΑΣΜΑ       7’

Γκότσης Δημήτρης      SPECTRUM    12’

Γκότσης Χρήστος        ΤΑΞΙΜΟ           15’

Γούναρης Κώστας      ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ   10’

Δημόπουλος Ανδρόνικος Κωνσταντίνος         ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ          24’

Δουνούκος Σωτήρης    A SINGLE BODY 19’

Καράμπελας Χρήστος                 ΜΗΔΕΙΑ ΜΕΛΕΑ            11’

Κέλλης Νίκος    DRAG ME: AN URBAN MUSIC TALE            6’

Κουτσαλιάρης Γιώργος           ΛΟΦΟΙ ΣΑΝ ΑΣΠΡΟΙ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ  33’

Κυριακοπούλου Στέλλα          ΒΟΛΤΑ           15’

Λαγκούσης Χάρης      MAASAI           16’

Λάφη Μαρία    FOR ETERNITY    7’

Μαραγκός Αριστοτέλης           A PORTRAIT             2’

Μισιαλή Τώνια                 LULLABY OF THE BUTTERFLY             20’

Μιχαηλίδου Τζαρίδου Αλεξάνδρα       EACH OTHER            18’

Μπάλιου Αναστασία    ΣΚΑΛΕΣ            6’

Μπαλτατζή Μελιτίνη, Ντζόκας Σεβαστιανός    NUMBER 26   3

Νάκος Δημήτρης, Μπάστα Αμέρισσα ΕΒΙΒΑ  16’

Νεοφώτιστος Αθανάσιος         ΠΡΟΣΕΥΧΗ         14’

Παπαδάκη Νταϊάνα    5 ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ            15’

Παπαθανάσης Δημήτρης        ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ            12’

Περετζής Ορφέας       ΣΤΗΝ ΕΛΒΥΝ   26’

Πιπερίδης  Μάριος       THE IMMORTALIZER    22’

Πόθος Γιάννης             ΌΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ             8’

Σαμαράς Κωνσταντίνος          ΤΡΕΙΣ ΑΥΓΟΥΛΙΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΙΓΟ  ΤΕΣΣΕΡΙΣ          24’

Σανίδης Kosemund (Κόσεμουντ) Ευθύμης        ΙΙ               16’

Σέρφας Βαγγέλης       SUNDAY                15’

Σιώκου Άσπα ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ ΟΔΟΥ RUTH KJAER     7’

Σκάνδαλος Σπύρος     ΙΛΕΝΑ             15’

Σολδάτος Ιωάννης       ΕΛΕΝΗ ΛΙΟΣΙΩΝ 5Α  11’

Σούμα Αλίκη    JENNINGS LODGE                11’

Σωτηρίου Μάντυ          HOME                         4’

Τζάφκας Γαβριήλ       SOEMAND             15’

Χαμηλού Ανίτα ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ         7’

Πηγή: ΒΗΜΑ
Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s